172k views
1 vote
rogers father vompares the text plan from two different companies dail up charges $5.00 for 100 text messages and ring ring charges $8 for 200 text messages

1 Answer

3 votes

Rogers father compares the text plan from two different companies dial up charges $5.00 for 100 text messages and ring ring charges $8 for 200 text messages​

Step 1

find the unit price

Company 1

price= $ 5

number of text messages=100


\begin{gathered} \text{unit price=}\frac{\text{price}}{\text{number of text messages}} \\ \text{unit price=}(5)/(100) \\ \text{unit price=0.05} \end{gathered}

Company 2

price= $ 8

number of text messages=200


\begin{gathered} \text{unit price=}(8)/(200) \\ \text{unit price=}0.04 \end{gathered}

Step 2

compare the text plan

[tex]\begin{gathered} \text{price 1 }then, the text message is cheaper in the company 2

User Ddsultan
by
4.8k points