Rogers father compares the text plan from two different companies dial up charges $5.00 for 100 text messages and ring ring charges $8 for 200 text messages
Step 1
find the unit price
Company 1
price= $ 5
number of text messages=100
![\begin{gathered} \text{unit price=}\frac{\text{price}}{\text{number of text messages}} \\ \text{unit price=}(5)/(100) \\ \text{unit price=0.05} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/4khc0827f4z4iu436riwrgpii8mqxnvket.png)
Company 2
price= $ 8
number of text messages=200
![\begin{gathered} \text{unit price=}(8)/(200) \\ \text{unit price=}0.04 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/elwn34n5z1srovvgd62ir27hi997x0qyqq.png)
Step 2
compare the text plan
[tex]\begin{gathered} \text{price 1 }then, the text message is cheaper in the company 2