212k views
1 vote
A sales person is given a choice of two salary plants plan one is a weekly salary of 800 plus 3% commission of sales. plan 2 is a straight commission of 11% of sales. how much in sales must she make in a week for both plans to result in the same salary

1 Answer

1 vote

SOLUTION:

Let us represent the amount in sales that we are to calculate with "x".

For both plans to result in the same salary, we have;

Plan 1 = Plan 2


800\text{ + 3 \% of x = 11 \% of x}
\begin{gathered} 800\text{ + 0.03x = 0.11x} \\ 800\text{ = 0.11x - 0.03x} \\ 800\text{ = 0.08x} \\ \\ (0.08x)/(0.08)\text{ = }(800)/(0.08) \\ \\ x\text{ = 10,000} \end{gathered}

The amount in sales she must make in a week for both plans to result in the same salary is 10,000

User Serhat Ozgel
by
6.8k points