177k views
2 votes
Acetone (fingernail polish remover ) has a density of 0.7857 g/cm^3.A) what is the mass in grams of 17.56 mL of acetone?B) what is the volume in milliliters of 7.22 g of acetone?

1 Answer

2 votes

We can use density as a factor of conversion.

To find the mass in grams of the volume of acetone, multiply the volume by the density (always check the units, that in this case are consistent because 1cm^3=1mL):


17.56mL\cdot(0.7857g)/(mL)=13.79g

To find the volume of the mass of acetone, divide the mass by the density:


7.22g\cdot(1mL)/(0.7857g)=9.18mL

User Imhotap
by
7.5k points