189k views
2 votes
Which is the better deal? Cheerios12 oz. for $ 1.9936 oz. for $2.5948 oz. for $3.9960 oz. $4.59

1 Answer

3 votes

To calculate which is the best deal we must standardize all prices and compare them.

To do this we will divide the value by the number of ounces they have and thus choose the best one.

1.


(1.99)/(12)=0.165

2.


(2.59)/(36)=0.071

3.


(3.99)/(48)=0.083

4.


(4.59)/(60)=0.076

The price list by ounces would be as follows.

0.165

0.071

0.083

0.076

Best deal is number 2 0.071

User Joris Weimar
by
5.2k points