Answer:
The unit price per ounce is;
![\text{\$0.04 per ounce}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/5u4hpd9hvobt04jtgkw3jms67agbipzrir.png)
Step-by-step explanation:
Given that A jug of egg nog sells for $5.12 and One jug holds 128 ounces.
We can derive the unit price per ounce by dividing the price by the number of ounces;
![\begin{gathered} r=\frac{\text{ \$5.12}}{128\text{ ounces}} \\ r=\text{ \$0.04 per ounce} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/6embp5uibnpabi981iwe513hqxuooyx8im.png)
Therefore, the unit price per ounce is;
![\text{\$0.04 per ounce}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/5u4hpd9hvobt04jtgkw3jms67agbipzrir.png)