64.8k views
1 vote
7.) A jug of egg nog sells for $5.12One jug holds(128 punces. What is the unit priceper ounce?

User Deemaah
by
5.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit price per ounce is;


\text{\$0.04 per ounce}

Step-by-step explanation:

Given that A jug of egg nog sells for $5.12 and One jug holds 128 ounces.

We can derive the unit price per ounce by dividing the price by the number of ounces;


\begin{gathered} r=\frac{\text{ \$5.12}}{128\text{ ounces}} \\ r=\text{ \$0.04 per ounce} \end{gathered}

Therefore, the unit price per ounce is;


\text{\$0.04 per ounce}

User Fiston Emmanuel
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.