229k views
3 votes
Two charges are separated by 6.74 cm. Object A has a charge of 5.0 μ C , while object B has a charge of 7.0 μ C . What is the force on Object A?

User ScottL
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

ANSWER

69.34 N

Step-by-step explanation

Given:

• The charge of object A, qA = 5 x 10⁻⁶ C

,

• The charge of object B, qB = 7 x 10⁻⁶ C

,

• The distance between the objects, r = 6.74 cm = 0.0674 m

Find:

• The force on Object A, FA

The magnitude of the force between two charged particles, q₁ and q₂, separated by a distance r is given by Coulomb's Law,


F=k(q_1q_2)/(r^2)

Where k is Coulomb's constant and has a value of approximately 9x10⁹ Nm²/C²,


F=9*10^9(Nm^2)/(C^2)\cdot(5*10^(-6)C\cdot7*10^(-6)C)/(0.0674^2m^2)\approx69.34N

Hence, the force on object A is 69.34 N.

User Lester
by
6.7k points