Let's use the variable x to represent the cost of one adult meal, and y to represent the cost of one child meal.
If the cost of 82 adult meals and 96 children meals is $5,664, we can write the following equation:
![82x+96y=5664](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/98su9cnvdjrvvrma960885p3zw6swxnxmb.png)
If the cost of 65 adult meals and 49 children meals is $4,002, we can write the equation:
![65x+49y=4002](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/qce9as2hxs9bcq2rix59q75xwvvnax6y5z.png)
To solve this system, let's solve the second equation for y and then use its value in the first equation:
![\begin{gathered} 65x+49y=4002 \\ 49y=4002-65x \\ y=(4002-65x)/(49) \\ \\ 82x+96y=5664 \\ 82x+96((4002-65x)/(49))=5664 \\ 82x+7840.653-127.347x=5664 \\ -45.347x=-2176.653 \\ x=48 \\ \\ y=(4002-65\cdot48)/(49) \\ y=18 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/bigml03hnymryq6d17mdmx86hgi2uaq404.png)
Therefore every adult meal costs $48 and every child's meal costs $18.