16.4k views
2 votes
Four gallons of gasoline cost $17.56. What is the price per gallon?

1 Answer

2 votes

write a relationship between the cost and the amount of gasoline


\begin{gathered} 4gal\Rightarrow17.56 \\ 1gal\Rightarrow x \end{gathered}

solve for the x


\begin{gathered} x=(1gal\cdot17.56)/(4gal) \\ x=4.39 \end{gathered}

the price per gallon is $4.39

User Manukn
by
6.7k points