103k views
5 votes
Leila purchased 21.5 centimeters of wire for $17.20.Find the unit price in dollars per centimeter.If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Adriean
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Step-by-step explanation

Given: Leila purchased 21,5cm of wire for $17.20.

Required: To determine the unit price in dollars per centimeter.

This is achieved thus:

To determine the unit price per centimeter, we divide the cost by the length of wire as follows:


\begin{gathered} 21.5cm=\text{ \$}17.20 \\ \therefore1cm=\frac{\text{ \$}17.20}{21.5}=\text{ \$}0.80 \end{gathered}

Hence, the answer is:


\text{ \$}0.80\text{ }per\text{ }centimeter

User Janez Kuhar
by
4.6k points