91.5k views
3 votes
I need help with questions number 2 I have the answer to number 1

I need help with questions number 2 I have the answer to number 1-example-1

1 Answer

5 votes

Given,

the distance from Redd's door to the park, s=15 m

The total distance is the sum of the distance from her door to the park and the distance from the park to her door.

That is,


\begin{gathered} \text{total distance}=s+s \\ =15+15 \\ =30\text{ m} \end{gathered}

The displacement is defined as the shortest distance from the starting and ending point of a path. The starting and ending point of Redd's path is the door.

Therefore the total displacement is zero meters.

Therefore, distance = 30 m

and displacement = 0 m

User Qiqi Abaziz
by
7.1k points