116k views
2 votes
Suppose you invest $2200 at an annual interest rate of 5.3% compounded continuously. How much will you have after 7 years?

User Trenki
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$3188.20

Step-by-step explanation:

From the information given:

• Principal, P = $2200

,

• Interest Rate, r=5.3% = 0.053

,

• Time, t=7 years

For a principal compounded continuously, we use the formula to determine the amount in the account:


A(t)=Pe^(rt)

Substituting the given values, we have:


\begin{gathered} A(t)=2200* e^(0.053*7) \\ =\$3188.20 \end{gathered}

You will have $3188.20 after 7 years.

User NarfkX
by
7.2k points