189k views
0 votes
15 percent of a certain company's life insurance policy holders are smokers. For each nonsmoker the probability of dying during the year is 0.011. For each smoker the probability of dying during the year is 0.04. Find the probability that a policy holder who died last year was a smoker.

User Colin Bull
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

P=(Percentage_{\text{Smoker Policy Holders}})(Probability_{\text{Smokers Dying}})

Percentage of Smoker Policy Holders = 15% / 100% = 0.15

Probability of Smokers Dying = 0.04

Let's substitute the values to the equation, we get,


\text{ P = (0.15)(0.04) = 0.006}

The probability that a policy holder who died last year was a smoker = 0.006

User Yellow Days
by
7.0k points