122k views
4 votes
Grocery store A is selling bananas for $9.75 for 1/2 pound .Grocery store B is selling 5 pounds of Bananas for $3.75 which store us offering the best unit rate

1 Answer

4 votes

Grocery Store B ($1.33 per pound of bananas)

1) With these data we can write the following, and ,

Grocery Store A:

$ pounds

9.75 1/2

x--------------- 1

1/2x=9.75 x 2

x =19.5

Cross multiplying it:

Grocery Store B

$ pounds

5 3.75

y 1

3.75y=5

y=5/3.75

y=1.33

2) The best unit rate is at Grocery Store B ($1.33 per pound of bananas)

User WasimSafdar
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories