the original purchase price was:
original purchase= 210,000- 0.4(210,000)=210,000-84,000=126,000
So the final answer will be that she paid $126,000, 10 years ago for her house.
we can check that our answer is correct by adding 126,000+84,000=210,000
7.8m questions
10.4m answers