215k views
0 votes
Find the better buy:14 oz of doritos for $2.50 or 22 oz of doritos for $3.99.Make sure you round everything up to the nearest cent

User Sqweek
by
4.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Both

Step-by-step explanation:

To determine the better buy, find the unit price for each of the purchase:


\begin{gathered} \text{14 oz of doritos }\cos ts\text{ \$}2.5 \\ \text{Unit Price=}\frac{\text{2.5}}{14} \\ =\$0.179\text{ per oz} \\ \approx\$0.18\text{ per oz} \end{gathered}

Similarly:


\begin{gathered} \text{22 oz of doritos }\cos ts\text{ \$}3.99 \\ \text{Unit Price=}\frac{\text{3}.99}{22} \\ =\$0.181\text{ per oz} \\ \approx\$0.18\text{ per oz} \end{gathered}

Therefore, to the nearest cent, both are equal buys since they have the same value.

User Wes Gamble
by
5.1k points