230k views
5 votes
At the independent record company where Gwen works, the vinyl format has been experiencing a resurgence in popularity. Record sales are increasing by 11% each year. If 19,360 records were sold this year, what will annual sales be in 2 years?If necessary, round your answer to the nearest whole number.

1 Answer

6 votes

Step 1:

Write the given data

r = 11% = 0.11

P = 19360

t = 2

Step 2:

Apply exponential increase or growth formula


\begin{gathered} A=P(1+r)^t \\ A\text{ = future value} \\ P\text{ = present value} \\ r\text{ = rate} \\ t\text{ = time} \end{gathered}

Step 3:

Substitute in the formula


\begin{gathered} A\text{ = 19360 }*(1+0.11)^2 \\ A\text{ = 19360 }*1.11^2 \\ A\text{ = }23853.456 \end{gathered}

Final answer

23853

User Tam Borine
by
7.2k points