menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 5-pack of key chains costs $5.46. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 5-pack of key chains costs $5.46. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
asked
Apr 21, 2023
193k
views
14
votes
A 5-pack of key chains costs $5.46. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Mathematics
high-school
Migontech
asked
by
Migontech
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
9
votes
5.46 divided by 5 is 1.092, rounded is 1.10 so the answer is $1.10
Chan Chun Him
answered
Apr 23, 2023
by
Chan Chun Him
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
11
votes
Answer:
the unit price is $1.10
Explanation:
Hnviet
answered
Apr 28, 2023
by
Hnviet
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org