Given,
The power consumed by a brain, P=22 W
The energy per bar, E=280 calories=280×4184=1171.52 kJ
The mass of a milk container, m=3.6 kg
The power output of the arm, P₀=22 W
The distance through which the container needs to be lifted, d=1.0 m
a)
The power is given by,

Where t is the time.
On substituting the known values in the above equation,

That is,

Therefore one snicker bar can power the brain for 14.79 hr
b)
The power output can also be calculated using the formula,

Where F is the force applied by the container on the arm, v is the rate at which the container must be lifted, and g is the acceleration due to gravity.
On substituting the known values,

Thus the rate at which the milk container must be lifted is 0.62 m/s
c)
The rate at which the container must be lifted is given by,

Where t is the time it takes to lift the container at the calculated rate.
On substituting the known values,

Thus it takes 1.61 s to lift the container through 1 m at the given rate.