199k views
2 votes
The ordered pairs are graphed from the table in question 27 which of the following lines show the correct relationship

The ordered pairs are graphed from the table in question 27 which of the following-example-1

1 Answer

4 votes

To find the price per pound of oranges, we need to divide the cost by the number of pounds:


\text{ Price / pound=}(12)/(3)=4\text{ \$/pound}

Thus, each pound costs $4.

The cost of 5 pounds is:


5*4=20

The answer is C. $20

User Frith
by
6.1k points