187k views
5 votes
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.jelly18oz at $1.3632oz at $2.02

1 Answer

2 votes

Answers:

$0.075 per ounce

$0.063 per ounce

Step-by-step explanation:

The unit price can be calculated as:


\frac{Price}{Number\text{ of ounces}}

Therefore, the unit price for every item is:


\frac{\text{ \$ 1.36}}{18\text{ oz}}=\text{ \$ 0.075 per oz}
\frac{\text{ \$2.02}}{32\text{ oz}}=\text{ \$ 0.063 per oz}

So, the answers are $0.075 per ounce and $0.063 per ounce.

User SolomonT
by
5.5k points