58.8k views
3 votes
Learn with an example An 8-pack of sweatshirts costs $76.72. What is the unit price? per sweatshirt

1 Answer

4 votes

\begin{gathered} \text{ \$76.72 is the price for 8-packs} \\ So,\text{ } \\ \text{Unit price}\Rightarrow(76.72)/(8)=\text{ \$9.59\$} \end{gathered}