To answer this question we will compute the z-score.
Recall that the z-score can be computed using the following formula:

Substituting μ=55000, σ=15000, and x=20000 we get:

Now, the percentage of the population that lives in poverty is:

Now, we know that the new tax law is expected to benefit middle-income families that have an income between $50,000 to $60,000, using the z-score formula we get:

Then, the percentage of the population that will be benefited from the law is:
[tex]P(-0.3\bar{3}
Answer:
The percentage of the population that lives in poverty is 0.98153%.
The percentage of the population that will be benefited from the law is 26.112%.