94.9k views
4 votes
John paid $12.16 for a 4.07-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $14.99 for a 5.11-pound bag at another store.Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.

1 Answer

3 votes

Let's determine the unit price of each bag that John bought:

Bag 1: A 4.07-pound bag of shrimp for $12.16.


\text{ Unit price = }\frac{\text{ \$12.16 }}{\text{ 4.07 pound}}
\text{ Unit price = \$2.98771498771 per pound}
\text{ Unit price }\approx\text{ \$2.99 per pound}

Bag 2: A 5.11-pound bag for $14.99


\text{ Unit price = }\frac{\text{ \$14.99 }}{\text{ 5.11 pound}}
\text{ Unit price = \$2.93346379648 per pound}
\text{ Unit price }\approx\text{ \$2.93 per pound}

Conclusion: Bag 2 is cheaper than Bag 1. Therefore, Bag 1 is better,

User JerKimball
by
5.1k points