147k views
2 votes
Deandre paid $10.47 for a 6.08-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $13.88 for a 7.48-kg bag at a different store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent.

User EJ Mason
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

$10.47 for a 6.08 kg bag of dog food.

$13.88 for a 7.48 bag

Unit price = cost / kg

Store A

Unit price = 10.47 / 6.08 = $ 1.72 per kg

Store B

Unit price = 13.88 / 7.48 = $1.86 per kg

Based on unit price Store A ( the first one ) has a cheaper price ( $1.72 < $1.86 )

So, it is better to buy at the first store.

User Jessika
by
7.8k points