218k views
5 votes
A constant net force of 1560 N gives a toy rocket an acceleration of 1.6 m/s². What is the mass of the rocket?kg

1 Answer

4 votes

The formua for calculating force is expressed as

Force = ma

where

m is the mass of the object

a is the acceleration of the object

From the information given,

F = 1560

a = 1.6

Thus,

1560 = 1.6m

m = 1560/1.6 = 975

The mass of the rocket is 975 kg

User ReidLinden
by
6.1k points