menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Phil bought a pack of 8 hamburger buns for $1.20 . how much did he pay for each bun
asked
Apr 14, 2023
198k
views
2
votes
Phil bought a pack of 8 hamburger buns for $1.20 . how much did he pay for each bun
Mathematics
high-school
Peter PAD
asked
by
Peter PAD
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
.15¢
Explanation:
1.20$ total divided by 8 and its .15¢
Tulsluper
answered
Apr 21, 2023
by
Tulsluper
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 28, 2024
216k
views
Whats the difference between a dinner roll,slider bun and hamburger buns?
Amit Baranes
asked
Jul 28, 2024
by
Amit Baranes
7.7k
points
Health
high-school
1
answer
4
votes
216k
views
asked
Feb 25, 2018
111k
views
Alejandro is making hamburgers in batches of 6. Hamburger buns are sold in packs of 8. What is the least number of hamburgers on a bun he can make with no leftovers
Yukihiko Shinoda
asked
Feb 25, 2018
by
Yukihiko Shinoda
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
111k
views
asked
Jan 13, 2019
174k
views
For a cookout, Amelia is serving hamburgers. She has invited 35 people. Hamburger buns come in packages of 8. Hamburgers com in packages of 4. If each person will eat 1 hamburger with a bun, how many packages
Ashraf Sada
asked
Jan 13, 2019
by
Ashraf Sada
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
174k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org