44.7k views
2 votes
A triangle has base 7 m and Area Of 17.5m2. What is the height?HINT: Area of a triangle = { (base) (height)

1 Answer

4 votes

base = 7 m


\begin{gathered} \text{area = 17.5 m}^2 \\ \text{area of triangle=}(1)/(2)bh \\ \text{where} \\ b=\text{base} \\ h=\text{height} \\ \text{area of triangle}=(1)/(2)*7h \\ 17.5=(7h)/(2) \\ \text{cross multiply} \\ 35=7h \\ h=(35)/(7) \\ h=5\text{ m} \end{gathered}

height = 5 meters

User Krishnaji
by
7.4k points