203k views
4 votes
How long does it take a vehicle to travel 65 km with a constant speed of 15 m/s.​

2 Answers

5 votes

Hello..!

We initially apply the data to the problem.

Data:

  • D = 65km
  • V = 15m/s
  • T = ?

Now, we convert kilometers to meters.

Conversion:

  • D = 65km • (1000m/1km)
  • D = 65000

Then, we apply the formula that is.

Formula:

  • T = D/V

Finally we develop the problem.

Developing:

  • T = 65000km / 15m/s
  • T = 4333s

It takes a time of 4333 seconds.

User Jay Lu
by
7.2k points
4 votes

Answer:

Time in seconds: 4333.33 s (2 d.p.)

Time in hms: 1 hr 12 min 13 s

Step-by-step explanation:


\boxed{\sf Speed=(Distance)/(Time)}

Given values:

  • Distance = 65 km
  • Speed = 15 m/s

As the distance is measured in kilometers and the speed is measured in meters per second, convert the distance into meters by multiplying the distance in kilometers by 1000:


\implies \sf Distance = 65 * 1000 = 65000\;m

Substitute the distance and speed into the formula and solve for time:


\implies \sf 15=(65000)/(Time)


\implies \sf Time=(65000)/(15)


\implies \sf Time=4333.33\;s\;(2\;d.p.)

Therefore:


\begin{aligned}\implies \sf Time=(4333.33...)/(3600)&=\sf 1.2037037...\;hrs\\ &=\sf 1\;hr\;12\;min\;13\;s\end{aligned}