55.3k views
4 votes
The math club sold hot pretzels as a fundraiser. The pretzels normally sold for $2.00, but near the end of the sale the price was reduced by 25%. What was the new price for a hot pretzel?

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.5

Explanation:

Initial price = $2.00

25% of $2 = $0.5

So

$2.00 - $0.5

= $1.5

User Andrew Magee
by
7.3k points