41.7k views
1 vote
Julia bought 32 bananas for $16. How many can Meg buy if she has $4?​

User Gregjor
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

2 bananas

Explanation:

First, determine how much the cost for 1 banana is by dividing 32 divided by 16, which is equal to 2.

since 1 banana is $2, we must multiply by 2 to determine how much the cost is for $4 worth of bananas,

the final result comes out to be $4 for 2 bananas.

Hope this helps! :)

User Pooja Mistry
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories