188k views
1 vote
7 pounds of turkey cost $24.64. What is the price per ounce?

User Rukiya
by
5.3k points

1 Answer

1 vote
The way to figure this out is to use division. So essentially we will be doing this:

Cost per unit (ounce) is equal to 24.64 divided by 7.

Solve:

Cost per ounce = 24.64/7
Cost per ounce = 3.52

Your answer is $3.52 per ounce.

I apologize if this is incorrect
User Waleed Ahmad
by
4.8k points