188k views
1 vote
7 pounds of turkey cost $24.64. What is the price per ounce?

User Rukiya
by
8.7k points

1 Answer

1 vote
The way to figure this out is to use division. So essentially we will be doing this:

Cost per unit (ounce) is equal to 24.64 divided by 7.

Solve:

Cost per ounce = 24.64/7
Cost per ounce = 3.52

Your answer is $3.52 per ounce.

I apologize if this is incorrect
User Waleed Ahmad
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories