229k views
3 votes
A company orders 10 boxed lunches from a deli for $83. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

2 Answers

2 votes

Answer:


(83)/(10) = $8.3 unit cost

Explanation:

The unit cost is defined as the cost of 1 unit of a good. Since 10 boxed lunches are $83 dollars, the cost of one boxed lunch must be 83 dollars / 10 boxed lunches. In other words, the ratio of dollars to boxed lunches is the unit cost.

User Lornc
by
5.2k points
3 votes

Answer:

10 boxes so:

83/10

=$8.3

User Jose CC
by
5.8k points