229k views
1 vote
Mrs. Meister is buying some candy for the teachers at our school. She can buy a 5 1/2 ounce bag for $1.65 or she can buy a 26 ounce bag of the same candy for $10.40. Which bag of candy offers the lowest price per ounce?

User Ted Shaw
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

To find the lowest price per ounce, we must find the unit rate (how much does it cost to buy 1 unit of something).

The way to do this is divide the price by the quantity.

Option 1)
(1.65)/(26/5) = 1.65 * 5/26 = 8.25/26 = 33/104

For the first option, every ounce costs $33/104.

Option 2)
(10.4)/(26) = 0.4 = (4)/(10)

For the second option, every ounce costs $4/10.

Since we know that 33/104 is less than 4/10, option 1 is more worth it as every ounce costs less than option 2.

User Chokrijobs
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.