103k views
5 votes
A: Farmers dellB: Nature garden C: veggie delight D: green Thumb

A: Farmers dellB: Nature garden C: veggie delight D: green Thumb-example-1

1 Answer

3 votes

we know that

To find out the unit rate, divide the total cost by the total volume

so

Farmers dell

$0.70 per pound

Nature garden

3/5=$0.60 per pound

veggie delight

(1/5)/(1/2)=2/5=$0.40 per pound

green Thumb ​

5/10=$0.50 per pound

therefore

the answer is veggie delight option C

If you don’t need further explanation on this question, we can end the session. I’d really appreciate you letting me know how I did by rating our session after you exit. Thanks and have a great day!

A pleasure to attend you, Remember that after our session, the answer is saved in your profile. Good Bye.

User Harsimran
by
4.9k points