we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total volume
so
Farmers dell
$0.70 per pound
Nature garden
3/5=$0.60 per pound
veggie delight
(1/5)/(1/2)=2/5=$0.40 per pound
green Thumb
5/10=$0.50 per pound
therefore
the answer is veggie delight option C
If you don’t need further explanation on this question, we can end the session. I’d really appreciate you letting me know how I did by rating our session after you exit. Thanks and have a great day!
A pleasure to attend you, Remember that after our session, the answer is saved in your profile. Good Bye.