114k views
2 votes
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.instant coffee12oz at $3.628oz at $2.98

1 Answer

6 votes

Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.



instant coffee



12oz at $3.62

8oz at $2.98

we know that

To find out the unit price, divided the total cost by the total volume

so

3.62/12=$0.3 per ounce

2.98/8=$0.4 per ounce

User Mike Simmons
by
5.2k points