102k views
4 votes
The cost for a pack of 16 pounds is $3.68 find the unit price in dollars per pen if necessary round your answer to the nearest cent

The cost for a pack of 16 pounds is $3.68 find the unit price in dollars per pen if-example-1
User Hippo Fish
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

We know that the cost of 16 pens is $3.68 and we need to find the unit price in dollars per pen.

To find the unit price we must divide the cost of a pack by the number of pens that it has


\frac{\text{ \$}3.68}{16}=\text{ \$}0.23

Finally, the unit price in dollars per pen is $0.23

User Liat
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories