menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Steel sheeting costs 2¢ per square inch. How much will David spend to build the model out of steel? Write your answer as a dollar amount.
asked
Sep 19, 2023
94.1k
views
0
votes
Steel sheeting costs 2¢ per square inch. How much will David spend to build the model out of steel? Write your answer as a dollar amount.
Mathematics
middle-school
Florian Loitsch
asked
by
Florian Loitsch
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
How must is he gonna use?
Tmj
answered
Sep 21, 2023
by
Tmj
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
how much will david be using?
Thomas E
answered
Sep 25, 2023
by
Thomas E
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 27, 2017
25.3k
views
Juana’s dad gave her an exponentially increasing allowance as an experiment. On the first day, he gave her 1¢. On the second day he doubled it and gave her 2¢, and on the third day, he doubled that and
Oneal
asked
Aug 27, 2017
by
Oneal
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
25.3k
views
asked
Sep 24, 2017
214k
views
Mikasi and Julie are determining which size sports drink is the better buy per ounce: a 16-ounce bottle for $1.95 or a 36 ounce bottle for $3.05. Who is correct? Explain. Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per
Herrmann
asked
Sep 24, 2017
by
Herrmann
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
214k
views
asked
Apr 25, 2017
67.5k
views
Mikasi and Julie are determining which size sports drink is the better buy per ounce: a 16-ounce bottle for $1.95 or a 36 ounce bottle for $3.05. Who is correct? Explain. Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per
Ves
asked
Apr 25, 2017
by
Ves
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
67.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org