39.7k views
4 votes
In 3 Years ago Mateo wants to buy a bicycle that costs 700.00. if he opens a savings account that earns 10% interest compounded quarterly how much will he have to despoit as principal to have enough money in 3 years to buy the bike

1 Answer

3 votes

Answer:

He have to deposit $520.49 as Principal to have enough money in 3 years to buy the bike.


\text{ \$520.49}

Step-by-step explanation:

The formula for calculating the Future value of Compound interest is;


A=P(1+(r)/(n))^(nt)

Where;

A = Future Value/Amount

P = Principal

r = Interest rate (decimal)

n = number of times the interest is compounded per unit time "t"

t = Time

Making the Principal P the subject of formula;


P=(A)/((1+(r)/(n))^(nt))

Given;

A = $700.00

r = 10% = 0.10

n = compounded quarterly (4 times a year) = 4

t = 3 years

substituting the given values;


\begin{gathered} P=\frac{\text{ \$700.00}}{(1+(0.10)/(4))^(4(3))}=\frac{\text{ \$700.00}}{(1.025)^(12)} \\ P=\text{ \$520.49} \end{gathered}

Therefore, he have to deposit $520.49 as Principal to have enough money in 3 years to buy the bike.


\text{ \$520.49}

User Rozar
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.