213k views
1 vote
Suppose 98.0 mL of hexane and 367 point milliliters of the THF Are mixed, and the final solution has a volume of 456 mL. Know that the density of the hexane is 0.66 g/mL. Calculate the volume percentage of hexane in the solution. Be sure your answer has the right number of significant digits.?%v/v

Suppose 98.0 mL of hexane and 367 point milliliters of the THF Are mixed, and the-example-1

1 Answer

6 votes

Givens.

• Volume of hexane = 98.0 mL.

,

• Volume of THF = 367. mL.

,

• Final Solution Volume = 456. mL.

To find the volume percent of hexane in this solution, we have to divide the volume of hexane by the final solution volume.


(98.0mL)/(456.mL)=0.215

To express it as a percentage, we multiply by 100%.


0.215\cdot100=21.5

Therefore, the volume percent is 21.5%.

User EdJ
by
6.9k points