96.8k views
4 votes
If the side opposite to the 72° angle is 42 units, what is the length of the hypotenuse

If the side opposite to the 72° angle is 42 units, what is the length of the hypotenuse-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

44.21 units

Step-by-step explanation:

For a right angle with an angle of 72 degrees:


\frac{\text{Opposite}}{\text{Hypotenuse}}=(19)/(20)

Given that the side opposite to the 72° angle = 42 units


\begin{gathered} \implies(19)/(20)=\frac{42}{\text{Hypotenuse}} \\ \text{Hypotenuse}*19=20*42 \\ \text{Hypotenuse}=(20*42)/(19) \\ \text{Hypotenuse}=44.21 \end{gathered}

The length of the hypotenuse is 44.21 units.

User Anuar
by
6.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.