227k views
0 votes
Which is the better buy a 12 oz box of cereal for $3 or an 8 ounce box of cereal for $4

User Mgibson
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

We determine that by calculating the cost of buying one Oz for each case, that is:


p_1=(1\cdot3)/(12)\Rightarrow p_1=(1)/(4)\Rightarrow p_1=0.25
p_2=(1\cdot4)/(8)\Rightarrow p_2=(1)/(2)\Rightarrow p_2=0.5_{}

Here p1 and p2 represent the cost of 1 Oz for the 12 Oz and 8 Oz scenarios given, from this we have that is better to buy a 12 Oz box of cereal for $3 since we would be buying 1 Oz for $0.25.

User Kai Zimmer
by
4.5k points