Given:
The radius = 4 cm, the slant height = 9 cm.
To find:
The surface area of the cone.
Solution:
It is known that the surface area of the cone is given by:

For the given question, we have r = 4 cm and l = 9 cm. So, the surface area is:

Thus, the surface area of 163.28 square centimeters.