106k views
5 votes
Assume that we are competing different sizes of same brand

Assume that we are competing different sizes of same brand-example-1

1 Answer

5 votes

Explanation:

First, we find the unit price of a frozen orange juice which costs $1.63 for 14 ounces.


Unit\text{ Price}=(1.63)/(14)=\$0.116\text{ per ounce}

Next, we find the unit price of a frozen orange juice which costs $0.63 for 4 ounces.


Un\imaginaryI t\text{ Pr}\imaginaryI\text{ce}=(0.63)/(4)=\operatorname{\$}0.158\text{ per ounce}

The better buy is $1.63 for 14 ounces since it has a lower unit price. Option A is correct.

Answer:

• (a)$0.116 per ounce

,

• (b)$0.158 per ounce

,

• (c) A. $1.63 for 14 ounce

User Christian Lundahl
by
4.4k points