52.8k views
1 vote
Learning Page? QUESTIONA certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.5-ounce package costs $4.24. A 27.8-ounce package costs $9.98.Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.74°FComputing unit prices to find the better buyStartUnit price for the 11.5-ounce package: $ per ounceUnit price for the 27.8-ounce package: $per ounceThe better buy:OO EXPLANATION0The 11.5-ounce packageThe 27.8-ounce packageNeither (They have the same unit price)I need help with this math problem

Learning Page? QUESTIONA certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.5-ounce-example-1
User Slellis
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

TEXPLANATION

For the 11.5-ounce package that costs $4.24. The unit price per pound is


unit\text{ price}=(cost)/(quantity)=(4.24)/(11.5)=0.37

For the 27.8-ounce package that costs $9.98.


unit\text{ price}=(9.98)/(27.8)=0.36

Answer: Box A = 0.37, Box B= 0.36. The better buy is the 27.8-ounce package

User Mbrc
by
5.9k points