140k views
2 votes
Which is the best buy?3-kilogram bag of lollipops for $10.505-kilogram bag of lollipops for $18.672-kilogram bag of lollipops for $9.224-kilogram bag of lollipops for $12.64

User Trinh Hieu
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Given

3-kilogram bag of lollipops for $10.50

5-kilogram bag of lollipops for $18.67

2-kilogram bag of lollipops for $9.22

4-kilogram bag of lollipops for $12.64

Required

we need to find which among these is the best buy.

Step-by-step explanation

For 3-kilogram bag for $10.50


\text{ cost of 1 kg bag=}(10.50)/(3)=3.5

For 5-kilogram bag of lollipops for $18.67


\text{ cost of 1 Kg bag=}(18.67)/(5)=3.73

for 2-kilogram bag of lollipops for $9.22


\text{ cost of 1 Kg bag=}(9.22)/(2)=4.61

for 4-kilogram bag of lollipops for $12.64


\text{ cost of 1 Kg bag =}(12.64)/(4)=3.16

Here the minimum cost per kg is for 4-kilogram bag of lollipops for $12.64. So it is the best buy.

User Wouter Bolsterlee
by
6.4k points