98.9k views
0 votes
Joe Edwards wants to purchase some assorted chocolates . A 2 -ounce box sells for 0.88 a 16 - ounce box sells for 7.18 and a 32 ounce box sells for 14.38 which size box is the best buy ?

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.88 for 2 ounce box is the best buy

Step-by-step explanation:

Here, we want to get the best buy

A 2 ounce box sells for $0.88

Thus, price per ounce would be $0.88/2 = $0.44 per ounce

A 16 ounce box sells for $7.18

Thus, price per ounce would be $7.18/16 =$0.44875 per ounce

Lastly, a 32 ounce box sells for $14.38

Price per ounce would be $14.38/32 = $0.449375 per ounce

From the above, we can see that the first offer is the best buy since it has the lowest price per ounce

User Ali Kahoot
by
5.0k points