49.0k views
6 votes
Richard Brian puts $30 worth of gas in his truck. The price per gallon was

$2.50. Which equation can be solved to find the number of gallons Richard Brian’s purchased?

Richard Brian puts $30 worth of gas in his truck. The price per gallon was $2.50. Which-example-1
User Paxcow
by
7.1k points

1 Answer

7 votes
12 gallons I did the math literally divide 30 by 2.50
User Cyntech
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories