221k views
1 vote
Stefan's retirement party costs $7, plus an additional $1 for each guest he invites.What is the maximum number of guests there can be if Stefan can afford to spend a total of$47 on his retirement party?

User Bjornl
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Given data:

The total budget for the party is T=$47 .

The fixed cost for the party is F=$7.

The variable cost per guest is v=$1.

The expression for the total cost for the party is,


\begin{gathered} T=F+x(v) \\ 47=7+x(1) \\ 40=x \end{gathered}

Thus, the maximum numbers of guests that can come in the party

User TheAJ
by
8.2k points