217k views
1 vote
At the candy store Jackson spent $26 on 8 pounds of candy how much did he spend per pound

User Geograph
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Money spent: $26

Pounds = 8

Divide the amount of money (26) by the pounds:

26 /8 = $3.25 per pound

User MatSnow
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories