53.0k views
5 votes
the circus has several large circular tents. the floor of each tent has a circumference of 188.4 feet

1 Answer

1 vote

Given:

The circumference of each tent, C=188.4 ft.

Since the tent is circular in shape, the expression for the circumference of the floor of each tent is,


C=2\pi r

Put C=188.4 ft in the above equation to calculate the radius r.


\begin{gathered} 188.4=2\pi\text{ }* r \\ r^{}=\frac{188.4}{2\pi\text{ }} \\ r\approx30\text{ ft} \end{gathered}

Now, the area of the floor of each tent is,


\begin{gathered} A=\pi r^2 \\ A=\pi*30^2 \\ A=2827.4ft^2 \end{gathered}

Therefore, the radius of the floor of each tent is 30 ft and the area is 2827.4 sq.ft..

User Carmelina
by
7.2k points